Ekim 9, 2020

YAPILAR HAYPERFLEX CARBON X İLE DEPREME KARŞI ARTIK DAHA GÜVENDE!

by admin in Hayperflex

Yalıtımı ve zemin kaplama sektörüne hızlı bir giriş yapan Hayperflex markasının sahip olduğu geniş ürün yelpazesine bir yenisini daha eklemenin heyecanını yaşıyor.

Özel ürünler kategorisine eklenen Hayperflex Carbon X binaların, endüstriyel yapıların, tarihi yapıların, çelik ve beton yapıların, yapılaşmaya uygun olmayan zeminlerin, barajların, boru hatlarının, köprü ve viyadük gibi ulaşım yollarının güçlendirilmesi gibi birbirinden çeşitli yapıların doğal afetlere dayanımını arttırma amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Bunların dışında Hayperflex Carbon X, savunma ve havacılıkta kullanılan bir malzeme olduğunu da vurgulamak gerekir. Savunma, uzay ve havacılık sektöründe tercih edilmesinin sebepleri ise;
• Çelikten 4 kat alüminyum ve cam elyaftan 2 kat daha hafif olması,
• Çeliğe göre 5 kat daha dayanıklı ve çelik, alüminyum ve cam elyafa göre bükülmezlik özelliği en az 2 kat yüksek olması,
• Korozyona ve yorulmaya dayanıklı olması, elektrik iletken ve ısı yalıtkan olmasıdır.
Hayperflex Carbon X, çift komponentli epoksi karbon lifli kumaş yapıştırıcısı olarak adlandırılabilir. Aynı zamanda güçlendirilecek yapılarda karbon lifli polimer malzemenin yüzeye yapışmasını sağlar.
Uygulanacak yüzey zayıf yapışmış parçalardan arındırılmalı, toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Yapışmanın sağlıklı olması için yüzeyin pürüzlü olması daha iyi sonuç verir. Yüzeyde dökülmeler varsa, tamirat gerekli ise uygun tamirat harcı Hayperflex Flexible Mortar ile onarım yapılmalıdır.

Uygulama zemini beton ise kürünü almış olması (28 gün) ve en az 25 N/mm2 basınç ile 1,5 N/mm2çekme dayanımına sahip olması gereklidir. Zemin betonunun nemi en fazla %4, zemin sıcaklığı ise yoğuşma noktasının en az 3°C üzerinde olmalıdır.

Hayperflex Carbon X iki bileşenli bir ürün olup,  kullanıma uygun bir şekilde uygun miktarlarda ambalajlanmıştır. Uygulama yapılmadan önce her bileşen önce kendi içinde karıştırılır. 7 kg B bileşeni (sertleştirici), 13 kg A bileşeninin (epoksi reçine) üzerine ilave edilir. 300 – 400 dev/dk’lık karıştırıcı uçlu matkap ile homojen bir kıvam elde edilinceye kadar 3 – 4 dakika karıştırılır. Daha sonra karışımın tamamı temiz bir kaba alınır ve tekrar karıştırılır ve uygulamaya başlanır.

Hazırlanmış Hayperflex Carbon X uygulama yapılacak yüzeyde önce astarlama işlemi yapılır. Astarlanmış yüzeylere karışım halindeki malzeme, 0,8 -1 mm kalınlık elde edecek şekilde rulo ile sürülür.

Malzeme henüz yaşken, uygun ölçülerde kesilmiş lifli polimer kumaşlar, lifleri doğrultusunda gerilerek yüzeye yapıştırılmalıdır. Daha sonra rulo ile lifli polimer kumaşların lifleri doğrultusunda bastırarak, Hayperflex Carbon X’ in kumaş içine emdirilmesi ve yüzeyle arasında boşluk kalmaması sağlanmalıdır. İkinci kat yapıştırıcı yine rulo ile yüzeye yapıştırılmış olan lifli polimer kumaş üzerine lifleri doğrultusunda sürülmelidir.

Çok katlı lifli polimer uygulamalarda yapılabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta katlar arasında mutlaka 700 – 800 gr/m2 yapıştırıcı kullanılmasıdır. Güneş ışığına maruz kalacak alanlarda, uygulama sonrasında malzemenin üzeri en geç 7 gün içinde kaplanmalıdır.

Üzerine sıva yapılabilmesi için, son kat Hayperflex Carbon X uygulamasından sonra, malzeme henüz yaşken, sıva yapılacak yüzeylere dişli kum serpilerek, yüzeyde sıvanın yapışmasını kolaylaştıracak pürüzler oluşturulmalıdır.

Bu malzeme ile güçlendirilen yapıların geleneksel yöntemlerle inşa edilen yapılara oranla depreme çok daha fazla dayandığı yapılan testler ile tespit edilmiştir. Eski binaların 5 üzerindeki şiddetindeki bir depremde bile yıkılabildiği, Ancak Hayperflex Carbon X ile güçlendirilmiş binaların ise 7,5 üzeri şiddetindeki depreme bile dayandığı, yıkılmadığı tespit edilmiştir.

Özellikle hafif olması nedeni ile rüzgâr türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, sağlamlığı sayesinde altyapı ve yapıların güçlendirilerek depreme karşı korunması ve ömürlerinin uzatılması konusunda önemli rol oynar.

İnsanın ne kadar değerli olduğunu bildiğimiz bu dünyada amacımız Hayperflex Carbon X ile güçlendirilmiş, depreme dayanımı arttırılmış binalarda yaşamak, çalışmak ve ulaşımımızı sağlamaktır. temel aldığı değerlerimiz ilkesinde de vurguladığı gibi “Güvenli yaşamak hepimizin hakkı”.