Eylül 10, 2020

Alvo Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Ufuk İLGİN’in İnşaat Malzemesi Dergisine verdiği Röportaj

by admin in Hayperflex

    1- Kuruluşunuzdan günümüze firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

ALVO 2012 Yılında kurulmuş olup 2018 yılında Ümraniye’deki fabrikasında Ar – Ge çalışmalarına başlanmıştır. Yine 2018 yılından itibaren faaliyet alanlarına Yapı Kimyasalları sektörünü ekleyerek, su yalıtımı, zemin kaplamaları ve teknolojik ürünlerini üretmeye başlamıştır.

ALVO sektöre girişte uzun süreli Ar-Ge ve Laboratuvar çalışmaları sonucu ürün yelpazesinin genişlemesi, kapasite ve cirosal büyümeden dolayı 2018 yılında Gebze de ki fabrikamıza faaliyet göstermeye devam etmiştir.

Yalıtım ve Zemin Kaplamaları konusunda çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan firma, her sektördeki yatırımlarında olduğu gibi Yalıtım sektöründe de Ar-Ge çalışmalarına çok önem vermektedir.

ALVO A.Ş.,  yaklaşık 20 yıllık faaliyet gösteren BSBAN A.Ş, BSBAN GMBH,  ATLAS PSİKOTEKNİK VE DESALLI firmalarını da içinde olduğu bir “Şirketler Topluluğunun” parçasıdır.

Alvo AŞ’nin yalıtım sektörüne giriş hikâyesinde çeşitli akademisyenlerden ve sektör uzmanlarından danışmanlık hizmeti almıştır. Halen almaya devam etmektedir.

ALVO AŞ’nin tüm personeli kendi konusunda uzman olan kişilerden oluşmakta ve şirket tamamen profesyonel bir kadro tarafından yönetilmektedir.

ALVO A.Ş’ nin  Ar-Ge çalışmaları dışında,  insana yaptığı bu yatırım ve verdiği bu değer kurumsallaşma yolunda ne kadar önemli adımlar attığının bir göstergesidir.

Ayrıca hizmet vermekte / almakta olduğu Türk ve Yabancı sermayeli firmalardan oluşan Müşteri ve Tedarikçi firmaları yani “İş Ortakları” sayesinde zaten önem verdiği Kalite Kontrol sistemlerinde başarılı yöntemler ile yoluna devam etmektedir.

Henüz yolun başında olan ALVO A.Ş, mevcut ekibine katılan ve katılacak yeni profesyoneller ve partnerleri ile büyümeyi ve sektörün yenilikçi, öncü firması olmayı hedeflemiştir.

     2- Hangi sektörlere ürün ve çözüm sunuyorsunuz?

HAYPERFLEX inşaat sektöründe tüm yapıların izolasyonu zemin kaplamaları bina güçlendirmeleri ve boya konusundaki tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunu yaparken önce müşterinin sesine kulak veriyoruz. Birinci önceliğimiz dinlemek. Müşterinin ihtiyaçlarını belirledikten sonra laboratuvarlarımızda gerekli Ar – Ge çalışmaları yapılır ürünler test edilir ve müşterinin kullanımına sunulur. Yani ikinci önceliğimizde ürün geliştirme ve Ar – Ge’dir. Şirket stratejilerimizden olan diğerlerinden farklı olma isteğimiz bizi hep yeni ürünlerle çözüm sunmaya itiyor. HAYPERFLEX ürünlerimiz tüm yapıların temelden çatıya yalıtım ile ilgili malzemelere ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz de her türlü binanın temelden çatıya yalıtım konusundaki ihtiyaçlarına en doğru çözümleri sunuyoruz.

   3- Ürünleriniz, kullanıldığı alanlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

HAYPERFLEX ürünlerimiz su, nem yalıtımı için çözüm olan ürünlerimiz binaların suya maruz kalarak yaşlanmasına ve aşınmasına engel olmaktadır. Bu da yapıların daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam alanları olarak ayakta kalmayı sürdürmelerini sağlar. Bina güçlendirme için kimyasal çözümlerimiz binaların deprem gibi çeşitli doğal afetlere karşı dayanımını arttırdığı gibi güçlendirilen yapıları sayesinde yine uzun yıllar insanlara hizmet vermeye devam edebilirler. Isı yalıtımı ile ilgili sunduğumuz çözümler enerji tasarrufu sağlanmasına ve doğal kaynaklarımızın verimli kullanılmasına katkıda bulunmaktadır. Binaların yangın dayanımını arttıran çözümlerimizle can ve mal kayıplarını minimum seviyelere indirmeyi amaçlamaktayız. HAYPERFLEX Anti bakteriyel ürünlerimizde yine insan sağlığını korumayı hedefleyen yapılarda kullanılmaktadır.  Yukarıda sıraladığımız bu çözümlerimiz eğitim kurumları, sağlık kurumları, rezidanslar, konut projeleri, oteller, ofisler, köprüler, viyadükler ve fabrikalar gibi çok çeşitli yapılarda önce insan sağlığına uygun ortamların yaratılmasına ve binaların uzun seneler yaşaması için dayanımını arttırmaya yöneliktir.

   4- Ürün gamınıza en son katılan ürün nedir? Özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ürün gamımıza en son katılan 2 ürünümüzden birisi olan HAYPERFLEX Elastofix 2K, en önemli özelliklerinden bir tanesi de özel polimerlerle güçlendirilmiş olması sebebiyle delinse bile ürünün kendisini toplaması ve su sızdırmama özelliğini koruyarak izolasyon uygulamasının sorunsuz devam etmesini sağlamasıdır. Bir diğer fark yaratan özelliği ise içerisinde kullanılan özel elastikiyet verici silanlarla güçlendirilerek %2500 elastikiyete sahip olmasıdır. Diğer yeni ürünümüz ise HAYPEFLEX Carbon X, yapıları güçlendiren ve depreme karşı dayanıklılığını arttıran ve yapıların uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayan kimyasal ürünümüzdür. Yapılan testlerde Carbon X ile güçlendirilen bina 7.8 şiddetin de dahi dayandığı can güvenliğini tehlikeye atmadığı görülmüştür. Bağımsız laboratuvarlarda yapılan testlere göre Carbon X’in basınç dayanımı 74.1N/mm2’dir. Ürünün eğilme çekme dayanımı 74.2N/mm2’dir, yapışma dayanımı (aderansı) ise astarsız yüzeyde 6.10N/mm2’dir. Özellikle yapıları güçlendirme, binaların depreme dayanıklılığını yapı kimyasallarıyla artırma gibi konularda Ar-Ge çalışmalarımız devam etmekle birlikte, piyasada bazı güçlü partnerlerimiz ile yapılan uygulamalarda çok başarılı sonuçlar da alıyoruz. Köprü, viyadük ve benzeri önemli yapılarda tercih edilen bu ürünlerle ilgili AR-Ge çalışmalarımız dünya standartlarına uygun olarak hızla devam etmektedir.

   5- Çözüm sunduğunuz projelere örnek verir misiniz?

Türkiye’deki tanınmış mimarlık ofisleri ile birlikte çalışan uygulamacı bayilerimiz vasıtasıyla birçok projede HAYPERFLEX ürünlerimiz tercih edilmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse, havalimanı projeleri (Tokat Hava Limanı), park ve bahçe peyzajlarında (İzmir Nasreddin Hoca parkı), Sağlık kuruluşlarında (Selçuk Ecza Deposu), Konut projelerinde (Maslak 1453), otopark projelerinde (Parktürk).. vb gibi yurt içi ve yurt dışında bir çok projede ürünlerimiz kullanılmaktadır.

   6- İnşaat sektörünün ve son kullanıcı olan tüketicinin yapı kimyasalları konusunda sizce yeterince bilinçli mi?

Son kullanıcılar maalesef yapı kimyasalları ve özellikle yalıtım ürünleri konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Yalıtım malzemeleri, tüketicilerin görebildiği alanlarda uygulanan dekoratif ve görsel malzemeler arasında değil. Yalıtım malzemeleri teknik bir ürün olup binaların görünmeyen yerlerinde temel, çatı ve zemin altında uygulanan malzemelerdir. Bu yüzden tüketici satın aldığı bir yapıda kullanılan yalıtım malzemelerini görmez ve bu konuyu sorgulamaz inşaat firmaları da genellikle tüketicilere bu konularda bilgi aktarmazlar. HAYPERFLEX ürünlerimiz insan sağlığı için çok önemeli olmasına rağmen tüketici tarafından önemi çok bilinmemektedir. Tabi ki son yıllarda tüketiciler büyük maliyetler ödeyerek satın aldıkları yapılarda yalıtım problemleri yaşadıkça sıkıntılarının sebebi ile ilgili konularda daha araştırmacı olmuşlardır. Zaten internet sayesinde tüketici aradığı zaman her türlü bilgiye ulaşabilmektedir. Sizler sayesinde de yapılacak bu haberler sayesinde de tüketicinin bilinçlenmesini giderek arttırabiliriz.

İnşaat sektöründe tabi ki tüm yalıtım malzemeleri bilinmekte ve kullanılmakta ancak doğru yalıtım çözümleri bina maliyetlerini arttırdığı için zaman zaman kaliteden ödün veren malzemelerle çözüm ürettikleri görülmektedir. Aslında doğru bir ürünle yapılacak olan yalıtım binanın kullanım ömrü ve binanın toplam maliyeti göz önünde bulundurulduğunda %3-5 oranını geçmeyecektir bu da çokta önemsenecek bir oran değildir. HAYPERFLEX ürünleri kesinlikle kaliteden ödün verilmeden yalıtım için en doğru çözümleri sunan uygulanacağı bölgedeki iklim koşulları bile düşünerek ürün geliştirme çalışmalarını yapmaya devam ederek ürünlerini tüketicilerine sunmaktadır.

   7- Bu yıla yönelik hedeflerinizi ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?

HAYPERFLEX markamız Türkiye için yeni bir marka olduğundan, Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmaları, marka bilinirliğini arttırıcı sosyal medya çalışmaları, kataloglar, broşürler, firma tanıtım yazıları, mailing gibi pazarlama çalışmalarımız halen devam etmektedir. Ayrıca şirketin yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunuyoruz. Kadromuzu geliştirip prosedürlerimizi oluşturuyoruz. Sistemlerimizi ve makine parkurlarımızı geliştiriyoruz. Yurt içi ve Yurt dışı satış stratejilerimizi belirledik. Ve bunlara uygun olarak çalışmalarımız devam ediyoruz. Aynı zamanda da mevcut müşterilerimiz ve potansiyel müşterilerimizle iletişim içerisinde olmaya devam ediyoruz. Ürün geliştirme ve Ar –Ge çalışmalarımız sayesinde sürekli ürün yelpazemize yeni ürünler katılıyoruz. Yukarıda zaten bunun örneklerini vermiştik.

Firmamızın ve HAYPERFLEX markamızın en önem verdiği konulardan olan ürün ve hizmet kalitesi konusunda sistemlerimizi gözden geçiriyoruz, eksikliklerimizi giderdik. Bunu yaparken hep empati kurduk, “hep müşteri olsaydık ne isterdik” diye yola çıktık ve buna göre çözümler ürettik. Amacımız, hazırladığımız strateji ve planlar çerçevesinde HAYPERFLEX ürünlerimizi farklı kanallarla sahaya indirmek. Yani yılın ikinci yarısını tamamen satış arttırıcı faaliyetlere ayırdık. Bunu yaparken de pazarlamanın tüm gereçlerini kullanıyoruz. İhracat konusunda amacımız zaten var olan müşterilerimizle daha yoğun çalışmak, yeni girdiğimiz pazarlarda büyümek (Balkanlar gibi) ve Avrupa pazarına da girmek. Konuyla ilgili fuarları takip ediyoruz. İç piyasada, uygulamacı bayilerimiz kanalı ile Türkiye’de devam eden projelere HAYPERFLEX ürünlerimizin tanıtımını yaparak kullanılmasını sağlıyoruz. Bu konuda güzel gelişmeler sağladık ve çok önemli projelerde HAYPERFLEX ürünlerimiz kullanılmaya başlandı.

Türkiye’ de ve dünyada marka olmuş büyük firmalara fason üretim yapıyoruz ve bu konuda yeni firmalar ile de partner olmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Çalıştığımız firmalar konusunda çok seçici davranıyoruz. Kalite anlayışı bizim gibi yukarıda olan firmalarla çalışıyoruz. Sadece satış olsun diye kalitemizden ödün vererek üretim yapmıyoruz. Üçüncü satış kanalımız olan ve kendi HAYPERFLEX markamızla satış yaptığımız bayiliklerle görüşmelerimiz devam ediyor, yeni bayilikler veriyoruz. Amacımız çok sayıda bayi ile çalışmak değil, büyük illerde her ilçede en az bir bayi, daha küçük illerin merkezinde en az bir bayilik vererek Türkiye’nin 81 ilinde HAYPERFLEX ürünlerimizin satışını gerçekleştirmek ve müşterilerimizin ihtiyacı olan hizmetleri onlara sunmaktır.

UFUK İLGİN , Genel Müdür

Şirketimizin Genel Müdürü Sn. Ufuk İlgin,  İTÜ Makine Mühendisliği Fakültesinden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi MBA programını tamamlamış ve 30 yıldır Türkiye’ de marka olmuş Türk ve Yabancı Sermayeli firmalarda üst düzey yöneticilik yapmıştır.

MIAMI